Aksa Akrilik, Mithra Üretim Tesisi İçin 20 Milyon Dolarlık Yatırım Açıkladı

Aksa Akrilik, 2025 yılından itibaren devreye alınacak olan Mithra üretim tesisinin ilk ünitesinin yatırım bütçesini 20 milyon dolar olarak açıkladı. Şirket, Mithra yatırımıyla, savunma sanayi ve denizcilik sektörüne yönelik üretim yapacak.

Akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik, savunma sanayini de kapsayan farklı sektörlerin kullanımına yönelik “Ultra Yüksek Moleküler Ağırlıklı Polietilen Elyaf” (Mithra) ürünü ile ilgili yatırım kararı aldı. Türkiye’de ilk kez üretildiği belirtilen Mithra ürünü, dünyada ise az sayıda ülke tarafından üretiliyor.

Yeni nesil Ar-Ge çalışmalarının sonucu geliştirilen ürününe ilişkin yatırım kararı hakkında açıklama yapan Aksa Akrilik Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Cengiz Taş “350 ton/yıl kapasiteyle başlayarak kademeli olarak artacak şekilde Mithra markası altında teknik tekstillere yönelik yüksek teknolojili katma değerli üretim yapmak üzere yeni bir tesis yatırımına başladık. Fizibilite çalışmalarına göre 2025 yılından itibaren devreye alacağımız üretim tesisimizin ilk ünitesinin yatırım bütçesini 20 milyon dolar olarak planlıyoruz” şeklinde konuştu.

UHMWPE Elyaf “önceliklendirilmesi” gereken savunma sanayi konuları arasında gösterildi

Verilen bilgiye göre; UHMWPE Elyaf, Türk Savunma Sanayi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen “Kompozit Yol Haritası” çalışmalarında millileştirilmesi ve önceliklendirilmesi gereken savunma sanayi konuları ve kısa sürede milli teknolojiler kapsamına alınması gereken ürünler arasında yer almasıyla da dikkat çekiyor.

Mithra yatırımının, yaklaşık beş yıllık çalışmalar sonucu kendi geliştirdikleri teknoloji ile ortaya çıktığının altını çizen Genel Müdür Cengiz Taş, “Mithra ile savunma sanayinde soft balistik ve hard balistik ürünler, denizcilik sektöründe gemi, yelken halatları ve zincirleri ile su ürünleri ağlarının yanı sıra, vinç halatları, ağır sanayi performans halatları gibi kullanım alanlarını hedefliyoruz” dedi.

Aynı ağırlıktaki çelikten 15 kat, aynı ağırlıktaki para aramidden yüzde 40 daha kuvvetli

Mithra, aynı ağırlıktaki çelikten 15 kat, aynı ağırlıktaki para aramidden yüzde 40 daha kuvvetli ve darbe dayanımı yüksek termoplastik ürün olarak öne çıkıyor. Soft Balistik (kurşun geçirmez yelekler vb.) ürünlerde benzer hammaddelerle yapılan ürünlere göre performanstan taviz vermeden yüzde 35’e varan hafiflik sağlarken, Hard Balistik (tank koruması, kask koruması vb.) ürünlerde ise bu oran yüzde 75’e yükseliyor. Mithra kullanılarak üretilen kasklarda ise muadilllerine göre yüzde 25 oranında hafiflik sağlanıyor. – İSTANBUL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir