Fatih Altaylı Anketleri Analiz Etti: “İktidar Hiç Rahat Değil”

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, iktidarın anketlerde önde olduğunu öne sürdüğü yerlerde bile çok ciddi oy kayıpları yaşadığını dikkat çekti ve ekledi: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçime 27 gün kala 40 miting yapmak için yollara düşüren tablo bu tablo.’

Altaylı, Malatya’nın önümüzdeki seçimlerde kime oy vereceği ilgili yayımlanan bir anketi inceleyerek iktidarın yaşadığı kan kaybını anlattı.

Altaylı yazısında, ‘Mesela iktidara yakın olduğu izlenimi veren bir yayın kuruluşu, dün Malatya’nın önümüzdeki seçimlerde kime oy vereceği ile ilgili bir anket sonucu yayınlamış. Başlığı da ‘AK Parti açık ara önde’ diye atmış. Gerçekten de sonuçlar öyle gösteriyor.Anket sonucuna göre AK Parti’nin oy oranı yüzde 41.3.  CHP’nin oy oranı ise 25.2.- MHP 10.8, İYİ Parti 9.5. Bu sonuçlar iktidar partisi ve Cumhur İttifakı açısından son derece moral verici gibi görünüyor. Cumhurbaşkanı adaylarından Erdoğan’a verilen destek yüzde 53.9, Kemal Kılıçdaroğlu’na verilen destek ise yüzde 41.7. Peki gerçekten öyle mi! Gerçeği bulmak için bir karşılaştırma yapmak lazım’ dedi.

Altaylı sonuçların 2018 seçimleri ile karşılaştırıldığında Erdoğan’ın oy kaybının 15.3 puan, CHP adayının oy kazancının ise 18.8 puan olduğunu belirtti.

Altaylı 2018 seçimlerinde Malatya’da AK Parti’nin yüzde 53.9,CHP’nin yüzde 16.7, MHP’nin 16.1. İYİ Parti’nin ise 4.3 oy aldığını kaydetti. Erdoğan’ın 2018’de aldığı oyun 69.2 olduğunu ifade eden Altaylı, CHP adayı İnce’nin ise 22.9 olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: ‘AK Parti 2018’den bu yana yüzde 12.6 oy kaybetmiş. CHP 8.5 oy kazanmış. MHP 5.3 oy kaybetmiş. İYİ Parti 5.2 puan oy kazanmış.Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı adayı olarak oy kaybı 15.3 puan. CHP adayının oy kazancı ise 18.8 puan. Hadi bakalım söyleyin. Bu tablo iktidar açısından iyi mi kötü mü!’ 

Altaylı yazısının final bölünde ise şu ifadeleri kullandı: “İktidar hiç rahat değil. Miting yapmama kararı almış olan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı seçime 27 gün kala 40 miting yapmak için yollara düşüren tablo bu tablo. Siz algıyı gerçek zannediyorsunuz. Ama onlar gerçeği biliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir