İngiltere, Kur’an-ı Kerim yakan Danimarkalı provokatöre vize vermedi

Danimarkalı aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi (Stram Kurs) lideri Rasmus Paludan, 2022’de Paskalya tatili boyunca İsveç’in Malmö, Norköpin, Jönköping kentleriyle başkent Stockholm’de Kur’an-ı Kerim yakma provokasyonlarını sürdürmüş, Paludan’ın durdurulmasını isteyen göstericiler de yollarda lastikler yakarak polise taşlarla saldırmıştı.

Çıkan olaylarda 104 polis ve 14 gösterici yaralanmış, 20 polis aracı da yakılarak tahrip edilmişti.

Türkiye Büyükelçiliği önünde de yaptı

Paludan, İsveç’in başkenti Stockholm’de 21 Ocak’ta Türkiye’nin Stockholm Büyükelçiliği önünde Kur’an-ı Kerim yakmıştı.

Kalabalık polis korumasında gerçekleştirilen eylem sırasında Paludan’ın yanına kimsenin yaklaşmasına izin verilmemişti.

Aşırı sağcı siyasetçi Paludan, geçen hafta sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada ramazan ayının ilk gününde İngiltere’nin Wakefield kentine giderek Kur’an-ı Kerim yakacağını duyurmuştu.

İngiltere vize vermedi

İngiltere İçişleri Bakanlığında Güvenlikten Sorumlu Devlet Bakanı Tom Tugendhat, Paludan’ın 22 Mart’ta İngiltere’nin Wakefield kentinde Kur’an-ı Kerim yakma planına ilişkin ana muhalefetteki İşçi Partisi Milletvekili Simon Lightwood’un sorusunu yanıtladı.

Wakefield milletvekili, Tugendhat’a yönelttiği soruda, “Paludan daha önce Danimarka’da nefret dolu ve ırkçı ifadeleri nedeniyle hapse atılmıştı. Kendisi bu ülkeye girmesine izin verilmemesi gereken tehlikeli biri. Beni ve toplumumu hükümetin bunu önlemek için harekete geçtiği konusunda temin edebilir misiniz?” ifadesini kullandı.

Bakan Tugendhat, milletvekilinin sorusuna verdiği yanıtta aşırı sağcı Paludan’ın Kur’an-ı Kerim yakma eylemi nedeniyle İngiltere’ye girişine izin verilmeyeceğini bildirdi.

Tugendhat, “Paludan’ın (seyahate ilişkin) uyarı endeksine eklendiğini ve bu nedenle İngiltere’ye seyahatinin kamu yararına uygun olmayacağını ve erişimine izin verilmeyeceği konusunda parlamentoyu bilgilendiriyorum” ifadesini kullandı.

Gözden Kaçmasın İslam düşmanı Rasmus Paludan bir kez daha Kur’an-ı Kerim’i hedef aldı Haberin Detayları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir