Kripto Ayı Piyasası Geri mi Döndü? Metrikler Ne Diyor?

Bitcoin’den altcoinlere kadar fiyatlar hızla düşerken kripto piyasası hafta sonu boyunca sert bir darbe aldı. Bu süre zarfında, piyasadaki işlem hacminde ve momentumda da bir düşüş oldu. Şimdi, yeni haftayla birlikte, Bitcoin’in 30.000 doların altına düşmesi ayı piyasasının tam güçle geri döndüğü anlamına gelebileceğinden, kripto piyasasında hala çok fazla şüphecilik var. Uzmanlar, piyasadaki son durumu değerlendiriyor.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi nötr kaldı

Piyasada yatırımcıların nasıl hissettiğini vurgulayan bir şey de Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi‘dir. Bu endeks sosyal medya duyarlılığı, piyasa ivmesi, volatilite gibi unsurları dikkate alır. Sonuç olarak 1-100 ölçeğine dayalı bir puan sağlar. Şimdi, bu endekste, 1-25 aşırı korkuyu işaret eder. Bu da yatırımcıların piyasaya karşı çok temkinli olduğunu gösterir. 26-50 korku bölgesidir, ancak yatırımcıların daha az ihtiyatlı olduğu bölgedir. 51-75 açgözlülüktür ve yatırımcıların piyasaya yatırım yapma olasılığının daha yüksek olduğunu gösteren bir bölgedir. Ve son olarak, 76-100, genellikle boğa piyasalarında görülen, piyasadaki coşkunun en yüksek olduğu aşırı açgözlülüktür.

Bununla birlikte, endeksin şu anda bulunduğu yer olan 48-52 seviyeleri ‘nötr’ seviye için ayrılmış durumda. Bu seviyede yatırımcılar genellikle bir fiyat dalgalanması ya da çöküşünün etkisindedir. Bu yüzden, piyasada daha iyi tanımlanmış bir harekete kadar daha fazla hamle yapma isteksizliğini gösterir.

Fear & Greed Endeksi nötr seviyede / Kaynak: alternative.me

Endeks nötr bölgesini korumaya devam ederse, kripto piyasasının, yatırımcılar tekrar piyasaya girmeye başlayacak kadar kendilerine güvenene kadar fiyatların bir süre daha konsolide olduğunu görmesi mümkün.

Kripto ayı piyasası tam çiçek açmış olabilir mi?

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, şu anda kripto piyasasında yukarı ya da aşağı yönlü kesin bir hareketten ziyade yatay bir hareket var. Bu sadece şu anda piyasaya olan ilginin azlığını gösteriyor. Yani 2022’deki ayı trendinin devam ettiğini göstermiyor.

Toplam Kripto Piyasa Değeri / Kaynak: TradingView

Dahası, toplam kripto piyasa değeri hala 1 trilyon doların üzerinde seyrediyor. Bu da piyasa için iyi bir işaret. Genellikle, ayı piyasasına geri dönüş toplam piyasa değerinin 1 trilyon doların altına düştüğünü görecektir. Bu, yalnızca BTC’nin bir kez daha 20.000 doların altına düşmesi durumunda gerçekleşecektir.

Böyle bir piyasa değeri yaşanmadığı sürece, mevcut eğilim yalnızca 30.000 dolara yükselişten bir düzeltmeye işaret ediyor. Ayrıca, BTC 200 günlük hareketli ortalamasının üzerinde kalmaya devam ettiği sürece, boğa eğilimi uzun vadeli olarak sürdürülecektir.

Bitcoin madenci net akışı keskin bir kırmızı artış kaydetti

Bir CryptoQuant gönderisinde bir analist tarafından belirtildiği üzere, düşüş yaşanırken madenciler Bitcoin üzerinde bir miktar satış baskısı oluşturuyor. Burada önemli bir gösterge “madenci net akışı “dır. Bu metrik, tüm madencilerin cüzdanlarına giren ya da çıkan net Bitcoin miktarını ölçer. Metrik pozitif bir değere sahip olduğunda, madencilerin cüzdanlarına net sayıda coin aktarıldığı anlamına gelir. Ayrıca, böyle bir eğilim, bu Blockchain doğrulayıcılarının şu anda birikmekte olduğu anlamına gelir. Bu da doğal olarak fiyat için yükseliş anlamına gelebilecek bir şeydir.

Öte yandan, negatif değerler madencilerin şu anda ellerindeki BTC’lerin bir kısmını transfer ettiklerini gösterir. Genellikle madenciler coinlerini satmak istediklerinde transfer ederler. Dolayısıyla, negatif net akış değerlerinin varlık için aşağı yönlü sonuçlar doğurması mümkündür. İşte, geçtiğimiz hafta boyunca 30 günlük basit hareketli ortalama (SMA) Bitcoin madenci net akışındaki eğilimi gösteren bir grafik.

Metriğin 30 günlük SMA değeri son günlerde oldukça negatif | Kaynak: CryptoQuant

Yukarıdaki grafikte görüldüğü gibi, 30 günlük SMA Bitcoin madenci net akışı, kripto para biriminin fiyatı birkaç gün önce düşüşünün ortasındayken çok keskin bir kırmızı artış kaydetti. Bu ani yükseliş sırasında BTC 28.000 doların biraz üzerindeydi. Ancak varlık bunu takiben hızla 27.000 dolar seviyesine düştü. Madencilerden gerçekleşen bu büyük net çıkışların zamanlaması, kripto paranın düşüşüne en azından kısmen katkıda bulunan şeyin bu grubun satışı olduğunun bir işareti olabilir.

Bitcoin madencilerinin satış yapma oranı arttı

Tüm madencilerin şu anda elinde tuttuğu toplam BTC miktarını ölçen bir metrik olan 30 günlük üstel hareketli ortalama (EMA) Bitcoin madenci rezervi grafiği de bu yükselişi gösteriyor.

Göstergenin değeri son zamanlarda düştü | Kaynak: CryptoQuant

Birkaç gün önce Bitcoin madenci rezervindeki bu düşüş doğal olarak mantıklı. Çünkü net akış bu metrikte meydana gelen değişikliklerin bir ölçüsünden başka bir şey değil. Grafikten, çıkışlar büyük olsa da, bu grubun toplam varlıklarını hala önemli ölçüde etkilemediği açık. Bu da birçok madencinin hala cüzdanlarında oturduğu anlamına geliyor. Bununla birlikte, aşağıdaki 14 günlük EMA Madencilerin Pozisyon Endeksi (MPI) verilerinin de gösterdiği gibi, son 365 günün ortalamasına kıyasla mevcut çıkışlar çok büyük.

Metrik yükseldi | Kaynak: CryptoQuant

Görünüşe göre Bitcoin madencilerinin şu anda satış yapma oranı (geçen yıla oranla) Kasım 2022’deki FTX çöküşünün bile gördüğünden daha fazla. Tüm bu göstergeler, bu holder’lardan gelen bu olağanüstü satış baskısının, BTC’nin birkaç gün önce 27.000 dolar seviyelerine düşmesinin nedeni olabileceğini gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir