CHP’den Bakan Tunç’a maden tepkisi: Soruşturmaya önce Murat Kurum’dan ve kendinizden başlayın

T24 Haber Merkezi

Cumhuriyet Halk Partisi Adalet Bakanlığı’ndan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökçe Gökçen ve CHP Medya ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, Erzincan’da Çöpler Altın Madeni’nde gerçekleşen toprak kayması hakkında açıklamalarda bulundu.

İktidarın uyarılara kulaklarını tıkadığını söyleyen Gökçen, Cumhur İttifakı’nın İstanbul adayı ve 2018-2023 yılları arasında Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak görev yapan Murat Kurum ve Adalet Bakanı Yılmaz Tunç‘a yüklendi. Bulut da Erzincan İliç’teki altın madeninin faaliyet alanının “ÇED olumlu” kararıyla 2,5 kat büyütülme kararının, dönemin Çevre Bakanı Murat Kurum’un onayı ile verildiğini söyledi.

Gökçen, şunları söyledi:

“Yöre halkı, mühendisler, akademisyenler, TMMOB yetkilileri, Barolar Birliği ve daha binlerce insan bu madenin yol açacağı tehlikeler konusunda yıllardır çırpındı. Çıkar uğruna vatan topraklarını satanlar ise her zaman olduğu gibi yine kulaklarını tıkadı. Üstüne bir de siyanür sızdırdığı bilinen bu madenin milyonlarca dolar borcunu sildi.

Ali Yerlikaya sorumluluğundan kaçıyor

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, siyanür ve ihmalle ilgili sorulan sorulara cevap vermek yerine “Bana gelen bir şey yok, bunu ortaya çıkartacak Yılmaz Tunç” diyerek sorumluluğundan kaçıyor. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç olayla ilgili dört savcı görevlendirdiğini söylüyor.

“Kurum’u da soruşturmadan olayı inceliyoruz diyemezsiniz”

21 Haziran 2022 tarihinde bir siyanür sızıntısı iddiası üzerine Çevre ve İklim Değişikliği Bakanlığı 23-24 Haziran 2022 tarihinde tesiste denetim yaptı. Siyanür içerikli solüsyonun saha dışına aktığı kabul edilerek para cezası uygulandı. Düzenlemeler yapılması için maden kapatıldı ancak çok kısa bir süre içinde tekrar faaliyete geçti. Murat Kurum, Kanadalı şirkete kapasite artışı için izin verdi ve maden alanı 3 kat artırıldı. Tüm bunlara rağmen kapasite artışı veren Murat Kurum’u da soruşturmadan olayı inceliyoruz diyemezsiniz.

Dün “kıymayın efendiler” diyen köylüleri jandarmaya dövdürürken bugün o köylüler “kıydınız efendiler” diyerek enkaz başında akrabalarını, arkadaşlarını bekliyor.

“İliç’in Çernobil olmaması için alınacak acil önlem planı var mı?”

Soruyoruz: İliç’ten sızan siyanürün Fırat’a ve Fırat’tan Basra Körfezine sızmaması, İliç’in Çernobil olmaması için alınacak acil önlem planınız var mı?

CHP’li Bulut: Madenin 2,5 kat büyütülme kararına Murat Kurum onay vermişti

CHP Medya ve Halkla İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, yaptığı paylaşımda Erzincan İliç’teki altın madeninin faaliyet alanının “ÇED olumlu” kararıyla 2,5 kat büyütülme kararının, dönemin Çevre Bakanı Murat Kurum’un onayı ile verildiğini söyleyerek, “Elbette çevre katliamlarının da bunun da hesabı sorulacak!” ifadelerini kullandı.

Barolar Birliği uyarmıştı

21 Haziran 2022 tarihinde siyanür borusunun patlamasının ardından başlatılan soruşturma sonucu Bakanlık tarafından şirkete 16 milyon 441 bin TL idari para cezası verildi. Barolar Birliği, deprem riski altında olan bu madende herhangi bir jeolojik hareketlilik olmadan boruların patlaması üzerine olası bir depremde çok daha büyük facialara sebep olabileceğini dile getirdi. Erzincan İliç’teki altın madeninin kapatılması için imzacı oldular.

Erzincan’da Çöpler Altın Madeni’nde toprak kayması

Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold şirketine ait Çöpler Altın Madeni’nin bulunduğu geniş bir alanda toprak kayması meydana geldi. Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu, göçük altında işçilerin olduğunu belirtirken; CHP İliç İlçe Başkanı Mesut Güz, ailelerin tespitleriyle 10-15 işçinin öldüğü iddiasını aktardı. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, olayla ilgili 4 cumhuriyet savcısının görevlendirildiğini açıkladı. 

Çöpler köyündeki altın madeninin bulunduğu bölgede, büyük bir alanda toprak kayması meydana geldiği ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi. Toprak altında kalanların olabileceği ihtimali üzerine ekipler, bölgede arama kurtarma çalışmalarına başladı.

“Liç yöntemiyle altın çıkarıldığı için siyanürlü yığın kaydı”

Eski CHP Milletvekili ve avukat İlhan Cihaner ise “toprak kaymasının” neden olduğuna ilişkin olarak şu açıklamayı yaptı: 

“Toprak kayması derken sanki normal toprak kayması gibi anlaşılabilir. Orada liç yöntemiyle altın çıkarıldığı için siyanürlü yığın kaymış.”

Anagold Madencilik’ten açıklama 

Anagold Madencilik göçükle ilgili şu ifadeleri kullandı: 

“Anagold Çöpler Altın Madeni işletmemizde, 13 Şubat Salı günü saat 14:28 sularında yığın liç alanımızda meydana gelen kaymadan duyduğumuz büyük üzüntüyü paylaşmak isteriz 

“Yaşadığımız bu zorlu süreçte en önemli önceliğimizin, çalışanlarımız ve yüklenicilerimizin sağlık ve güvenliği olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Yaşanan bu elim olayın hemen akabinde bölgedeki çalışanlarımızla ivedilikle iletişime geçerek, acil durum planımızı devreye aldık ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi verdik. Anagold acil durum müdahale ekipleri ve AFAD birimlerine yapılan acil bilgilendirmeden hemen sonra, olayın meydana geldiği bölgede gerekli güvenlik önlemleri alınırken, tüm müdahaleler için hızlıca aksiyona geçildi.

Tüm faaliyetlerinde çalışan sağlığı ve güvenliğini merkeze alan bir kuruluş olarak bu zor zamanlarda da hem çalışanlarımız hem de paydaşlarımız ile birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğiz. Yaşanan bu elim olayın etkilerini en aza indirmek için gerekli tüm adımları atmaya devam ederken, olayın ivedilikle açığa kavuşturulması için tüm imkanlarımızı seferber edeceğiz.

Şeffaflık ilkemiz kapsamında gerekli merciler ve kamuoyunu gelişmelerle ilgili sürekli bilgilendireceğimizi kamuoyuna saygıyla duyururuz.”

TIKLAYIN – Erzincan’da Çöpler Altın Madeni’nde toprak kayması: “Arka tarafta da kayma var; her vardiyada 400 işçi çalışıyor”

GALERİ – Çöpler Altın Madeni’nde siyanürlü toprak kaydı | “Maden patronları ve onları koruyup koruyan yargı, bugünkü felaketin faili”

TIKLAYIN – TMMOB TMMOB Metalurji ve Malzeme Mühendisleri Odası Başkanı Türkkolu: “Göçük altında kalan madenciler, resmi rakamın 5 katı”

TIKLAYIN – TTB’den Çöpler Altın Madeni hakkında açıklama: Siyanür sızıntısı ile gündeme gelen madenin ruhsatı iptal edilmediği gibi, kâr hırsıyla kapasitesinin artırılması faciaya davetiye çıkardı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir