‘Hayallerim Aşkım ve Sen’e restorasyon

Türk sinemasının birçok değerli yapımı, özel şartlarda muhafaza edilmediği için zamanla bozulmalara maruz kalıyor. Ancak günümüzde dijital teknolojiler sayesinde hemen hepsi solmuş renklerinden ve çiziklerinden kurtarılıp, yenilenebiliyor. Bugüne kadar ‘Yılanların Öcü’nden ‘Ah Güzel İstanbul’a, ‘Sürü’den ‘Selvi Boylum Al Yazmalım’a kadar Yeşilçam’ın unutulmaz pek çok filmi onarılıp, seyirciyle buluştu.

Her yıl bir filmi Türk sinemasına kazandıran İstanbul Film Festivali de bu kez 1987 yapımı ‘Hayallerim, Aşkım ve Sen’i restore ettirecek. Sinemaseverler festivalde, Atıf Yılmaz’ın Ümit Ünal’ın senaryosundan sinemaya aktardığı, başrollerini Türkan Şoray ile Oğuz Tunç’un üstlendiği filmi Atlas Post Production tarafından restore edilmiş kopyasından izleyebilecek.

YEŞİLÇAM’I ANLATIYOR

Sinema tarihçisi Agah Özgüç’ün, “genç ve idealist bir senaryocunun gözüyle geleneksel Yeşilçam sinemasını sorgulayan” “sinemanın sinemaya baktığı” bir film olarak yorumladığı ‘Hayallerim, Aşkım ve Sen’ naif bir senaristin ünlü bir yıldıza aşkının hikayesi paralelinde Yeşilçam sistem ve ortamını anlatıyor.

BİRÇOK ÖDÜL KAZANDI

Film, Cezayir’deki 2. Akdeniz Ülkeleri Film Festivali’nde Türkan Şoray’a En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü getirdi; film 24. Antalya Film Şenliği’nde En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi 3. Film ödüllerini kazandı. Sinema Yazarları Derneği tarafından 87-88 Sezonu En İyi Film, En İyi Kadın Oyuncu ve En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dallarında ödüllendirildi. Atıf Yılmaz’ın yönettiği filmin senaristi Ümit Ünal, görüntü yönetmeni Çetin Tunca, kurgucusu Mevlüt Koçak, yapımcısı Cengiz Ergun. Filmde yer alan tangoların bestecisi ise Esin Engin. Müşfik Kenter, Engin İnal, Fatoş Sezer, Cihat Tamer, Tuncay Akça’nın da rol aldığı film 17-28 Nisan tarihlerinde yapılacak 43. İstanbul Film Festivali’nde gösterilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir