İngiltere’de otomobil üretimindeki düşüş dikkat çekti

İngiltere Motor Üreticileri ve Tüccarları Derneği’nin (SMMT) verilerine göre İngiltere’de otomobil üretimi Ağustos ayında yıllık yüzde 9,7 düşüşle 45.052 araca geriledi. Söz konusu raporda, altı aylık sürekli büyümenin ardından ilk kez düşüşün kaydedildiği belirtildi. Aynı zamanda, ağustos ayında iç pazara yönelik otomobil üretimi yüzde 25,2 düşüşle 8.010 otomobile, ihracata yönelik otomobil üretimi ise yüzde 5,5 düşüşle 37.042 otomobil oldu.

Rus haber ajansı RIA Novosti’nin aktardığına göre, 2023 yılının başından bu yana İngiltere’deki otomobil üretimi yüzde 11,8 artışla toplamda 571.671 adede çıktı. İngiltere’nin iç pazarı için üretilen 111.425 otomobil (+%2,5) dahil olmak üzere, 460.246 otomobil (+%14,4) ihracat için üretildi.

İNGİLTERE’DEKİ OTOMOBİL ÜRETİMİ DÜŞÜŞÜ ENDİŞE VERİCİ DEĞİL

SMMT İcra Kurulu Başkanı Mike Hawes yaptığı açıklamada, “Altı ay üst üste büyümenin ardından, hacim açısından her zaman en zayıf ve en değişken ay olan İngiltere otomobil üretimindeki düşüş endişe kaynağı değil” ifadelerine yer verirken, otomobil üreticilerinin fabrikalarını yenilemek için yaz tatili sezonundan yararlanması nedeniyle düşüşün olduğunu savundu.

İngiltere ile AB arasındaki elektrikli araç ticaretine dair tarifelerdeki durumdan etkilenebilecek geleceğe yönelik yatırımların önemine de dikkat çeken Hawes, “İş konusunda kesinliğe ihtiyacımız var, özellikle de İngiltere ile AB arasında, elektrikli araçların hem Avrupa hem de İngiltere pazarındaki rekabet gücüne zarar verebilecek daha katı menşe kurallarını geciktirecek bir anlaşmaya ihtiyacımız var” ifadelerine yer verdi.

İngiltere’nin AB’den ayrılmasının ardından varılan ticaret anlaşması, bataryalarının Avrupa dışında üretilmesi durumunda, önümüzdeki yılın Ocak ayından itibaren Manş Denizi üzerinden taşınan elektrikli otomobillere yüzde 10’luk bir gümrük vergisi uygulayacak.

Eylül ayının başlarında, Avrupa Otomobil Üreticileri Birliği (ACEA), Avrupa Komisyonu’na tarifenin uygulanmasını engelleme çağrısı yapmıştı.

PARA ANALİZ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir