Peregrine uzay aracı düşüyor mu!

Peregrine uzay aracı, Ay’a yapmayı planladığı inişi tehlikeye atabilecek bir ‘anormallik’ yaşadı. BBC’nin haberine göre, bu proje üzerinde çalışan özel şirket Astrobotic, söz konusu anormalliğin uzay aracının güneş panellerini güneşe doğru yönlendirmesini engellediğini belirtiyor. Diğer bir deyişle, araç bataryasını şarj edemiyor. Enerji olmadan, Şubat ayı için planlanan Ay inişi iptal edilmek zorunda kalabilir.

Astrobotic mühendisleri sorunu çözmek için çalışıyor ve gelişmeleri paylaşacaklar. Fırlatma işlemi bu sabah erken saatlerde sorunsuz gerçekleşti, ancak sorun, iletişimin kurulmasının ardından yapılan son kontroller sırasında ortaya çıktı. Fırlatmayı gerçekleştiren ekip, anormalliğin en olası nedeninin itki sistemiyle ilgili bir problem olduğunu düşünüyor. Ne yazık ki mühendislerin sorunu teşhis edip çözmek için sınırlı bir zamanları var çünkü uzay aracının bataryası şu anda “kritik düşük seviyelere” ulaşmış durumda. Kısa süreli bir iletişim kesintisi yaşansa da, bu sorun çözülmüş gibi görünüyor.

Peregrine uzay aracı düşüyor mu!

Şirket ayrıca, itki sistemi sorununun “kritik yakıt kaybına” yol açtığını belirtti. Astrobotic, çeşitli arıza senaryolarına hazırlıklı olmasına rağmen, durumu kısa sürede düzelteceklerini umuyor, ancak her geçen dakika bu ihtimal azalıyor. Şirket, yakıt kaybını stabilize etmeye çalışıyor, ancak “alternatif görev profilleri” üzerinde çalışıyor ve mümkün olduğunca çok bilim ve veriyi kurtarmaya çalışıyor.

Peregrine, 50 yıldan fazla bir süredir Ay’a iniş yapan ilk Amerikan lunar lander’ı olması planlanıyor. United Launch Alliance’ın yeni Vulcan Centaur roketi, aracı atmosferin dışına taşıdı. Ay’a başarılı bir iniş yaparsa, Peregrine, Dünya dışında herhangi bir gezegensel cisimde iniş yapan ilk ticari araç olacak.

NASA ile doğrudan bağlantılı olmamasına rağmen, Peregrine fırlatması, uzay ajansının yeni Ticari Ay Yük Hizmetleri (CLPS) programının bir parçası. Bu bağlamda, yaklaşmakta olan Artemis görevleri için hazırlık yapmak amacıyla NASA için Ay’a beş yük taşıması planlanıyor. Ayrıca, kilogram başına 1.2 milyon dolar maliyetle ticari müşteriler için bir dizi yük taşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir