Sıcak Altın Tahminleri: Analistler Sonraki Seviyeleri Açıkladı!

ABD ekonomisi beklentilerin üzerinde büyüdü. Son verilerin ardından altın fiyatları, seansın en düşük seviyelerine geriledi. Bu arada, enflasyon da konsensüs tahminlerinden daha sıcak geldi. Bu gelişmelerin ortasında analistlerden sıcak altın tahminleri geldi.

ABD beklentilerin üzerinde büyüdü altın fiyatları geriledi

ABD Ekonomik Analiz Bürosu (BEA) Perşembe günü yaptığı açıklamada, üçüncü çeyrek Gayri Safi Yurtiçi Hasıla ön verisinin ekonominin %4,9 oranında genişlediğini gösterdiğini açıkladı. Dolayısıyla bu oran ekonomistlerin %4,3 olan beklentilerinin üzerinde geldi. Bu arada, Kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksi %2,9 ile %2,5 olan konsensüs beklentisinin ve %2,1 olan 2. çeyrek nihai değerinin üzerinde gerçekleşti. Gıda ve enerji hariç çekirdek PCE fiyat endeksi ise %2,4 ile %2,5’lik konsensüsün biraz altında ve %3,7’lik ikinci çeyrek tahmininin oldukça altında geldi.

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altın, GSYH verilerinin ardından satıldı. Böylece, seansın en düşük seviyelerine geriledi. Spot altın, verinin açıklanmasını takip eden dakikalarda seansın en düşük seviyesi olan 1.974,73 doları gördü.

HSBC altın tahminleri: Altın savunmada kalacak!

HSBC analistlerine göre, yüksek ABD getirileri ve güçlenen USD’nin ikiz kıskacında kalan altın, jeopolitik riskler artmadığı sürece yakın vadede savunmada kalabilir. Bununla birlikte, artan jeopolitik riskler muhtemelen altın fiyatını desteklemeye yardımcı olacak. Bu bağlamda analistler şu değerlendirmeyi yapıyor:

Rallinin yakın vadenin ötesinde sürdürülebileceğine ikna olmuş değiliz. Petrol fiyatları üç gün üst üste gevşedi. Petrol fiyatlarının gevşemesi halinde altına yönelik jeopolitik risk kaynaklı talebin artacağını öngörmek zor. Bu yüzden, bu durum kilit önem taşıyabilir. Altın tarihsel olarak ABD reel getirilerine duyarlı. Ayrıca, bu ilişkide bir kopukluk olsa da yeniden ortaya çıkmıştı. Muhtemelen altın üzerinde daha fazla baskı yaratacak. USD’nin güçlenmeye devam etmesini beklediğimizden, bu durum muhtemelen altın rallilerini sınırlayacak. Hatta altını daha da aşağı çekebilecektir. Artan jeopolitik ve ticari riskler altın fiyatlarında giderek daha destekleyici bir rol oynuyor. Ayrıca, 2024 yılında yüksek kalması muhtemel rallilerin mühendisliğini yapıyor.

Altın fiyatını veriler değil savaş belirleyecek!

ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte muhtemelen son iki yılın en hızlı büyümesini gerçekleştirdi. Bu arada, İsrail Perşembe günü Gazze Şeridi’nin kuzeyinde operasyon düzenledi. Analistler savaşın Orta Doğu ve ötesindeki potansiyel yansımalarını değerlendirmek için İsrail-Hamas çatışmasını izliyor. Altın tahminleri için Singapur’daki GoldSilver Central’ın genel müdürü Brian Lan, şu yorumu paylaşıyor:

Verilerin piyasa üzerinde, özellikle de değerli metal fiyatları üzerinde çok fazla etkisi olacağını düşünmüyorum. Çünkü savaş hala merkezde yer alıyor.

Jeopolitik olayların altın üzerindeki etkisi kısa sürelidir

Parlak metal, siyasi ve ekonomik belirsizliklere karşı korunmak için kullanılan güvenli bir liman konumundadır. Diğer yandan, getirisi olmayan bir varlık olduğu için faizlere karşı oldukça hassastır. Bu yüzden, yükselen faizler cazibesini kaybetmesine neden olur. Metals Focus Genel Müdürü Nikos Kavalis, son gelişmelerin ardından altın tahminlerini şu şekilde açıklıyor:

Fed açıkça daha yüksek faiz oranlarını enflasyonu dizginlemenin bir yolu olarak görüyor. Jeopolitik olayların altın üzerindeki etkisi, küresel yetkilileri çok agresif para ve maliye politikaları uygulamaya zorlayabilecek makro olaylara veya finansal felaketlere kıyasla genellikle kısa sürelidir.

Altın Tahminleri: Altın kırılma tehdidini sürdürüyor

Aşırı köpüğün bir kısmını da çözmemiz gerekiyor!

Teknik analist Christopher Lewis ise altının teknik resmini değerlendiriyor. Altın piyasaları Perşembe günkü işlem seansı sırasında hafif bir yükseliş gösterdi. Çünkü 2.000 dolar seviyesine ulaşmaya çalışıyoruz. Eğer bu seviyenin üzerine çıkarsak, o zaman 2.050 dolar seviyesini görmemiz mümkün. Her şey eşit olduğunda, bu kesinlikle daha yükseğe çıkmaya çalışıyormuş gibi görünen bir piyasa. Ancak bu alana o kadar hızlı ulaştık ki, aşırı köpüğün bir kısmını da çözmemiz gerekiyor.

Her şey eşit olduğunda, altını yükseltmeye devam edebilecek pek çok jeopolitik sorun var. En önemlisi de Orta Doğu’daki savaş. Ancak tansiyonun aniden düşmesi halinde altının sert bir şekilde satılması da mümkün. Şu anki duruma bakılırsa, Salı seansındaki çekiç, çok dikkat etmeniz gereken bir alan gibi duruyor. Eğer bu bölgenin altına inersek, bu durum büyük olasılıkla altını aşırı satışa açacaktır. Bu noktada, piyasanın altındaki 50 Günlük EMA’ya bakması muhtemel.

Dikkat: Kısa vadede ileri geri hareketler olacak

Genel olarak, bu piyasanın gürültülü olmaya devam ettiğini düşünüyorum. Altın tahminleri için esasen kısa vadede konsolide olduğumuzu söylemek gerekiyor. Er ya da geç, bize hangi yöne gideceğimizi söyleyen dürtüsel bir mum çubuğu alacağız. Piyasa çok dikkatli olmanız gereken bir piyasa olmaya devam edecek. Nu nedenle pozisyon büyüklüğünüzü makul tutmanız gerekiyor. Çünkü oynaklık muhtemelen bu piyasada önemli bir faktör olmaya devam edecek.

Altın piyasasına baktığınızda, tahvil getirilerine çok dikkat edin. Çünkü yükselmeye başlarlarsa, altın piyasası üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturacaktır. Genelde insanlar ABD doları ve altın arasındaki negatif korelasyondan bahsederler. Ancak aslında suçlu büyük olasılıkla tahvil getirileridir. Daha yüksek tahvil getirileri ABD dolarını yükseltir, her şey eşittir. Bu yüzden her şey tam daire şeklinde ilerler. Önümüzdeki birkaç günün, haberlerde ani bir manşet olmadığı sürece, aynı ileri geri hareketle geçeceğini tahmin ediyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir